Lekarz Lublin

temat wstydliwepytania

ŻYJMY ZDROWIEJ - Dziennik Wschodni 5.04.2002r.

Rozmowa z Zofią Wieczerzak, specjalistą ginekologiem-położnikiem-seksuologiem - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Wstydliwe Pytania"

OD KILKUNASTU LAT OŚWIATA PRÓBUJE PRZEKAZYWAĆ WIADOMOŚCI Z DZIEDZINY, KTÓREJ NIE BARDZO POTRAFI NAZWAĆ. SZKOŁY PROWADZĄ ZAJĘCIA A TO Z PRZYGOTOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE, A TO Z WYCHOWANIA SEKSUALNEGO. CO JAKIŚ CZAS PRZEDMIOT TEN BUDZI ŻYWIOŁOWE DYSKUSJE I EMOCJE. CZY RZECZYWIŚCIE JEST TO KWESTIA NA TYLE WAŻNA, ABY POŚWIĘCAĆ JEJ TYLE UWAGI?

- Może należałoby wyjść od medycznej definicji. Udane życie intymne jest ważnym elementem szeroko pojętego zdrowia każdego cżłowieka. Polega m.in. na równych i odpowiedzialnych relacjach partnerskich, satysfakcji seksualnej, wolności od chorób, niedomagań, niemocy seksualnej i krzywdzących praktyk seksualnych.

Jeśli wyjdziemy z takiego założenia, to okazuje się, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale jest to po prostu jedna z dziedzin, którymi zajmują się lekaże, psychologowie i socjologowie. Rzeczywiście jednak w naszej kulturze seksualność człowieka przez wieki była tematem tabu. Niemniej trzeba pamiętać, że w innych cywilizacjach erotyzm człowieka nie był otoczony nimbem wstydu i tajemnicy, i w żaden sposób nie szkodziło to ludziom.

W naszym kręgu kulturowym dopiero w latach sześćdziesiątych zaczęła gwałtownie zmieniać się obyczajowość, w latach osiemdziesiątych XX wieku seksuologia rozpoczęła burzliwy rozwój. Ostatnie lata dopuściły ten temat do mediów, chociaż nie zawsze z dobrym rezultatem. Młodzież korzysta jednak z tego źródła uświadomienia, ponieważ zazwyczaj nikt, ani rodzice, ani nauczyciele, ani katecheci nie mają czasu ani ochoty na rozmowę z nimi.

Dorastający człowiek szuka jednak nie sensacji, ale wiadomości. I ktoś powinien rozmawiać z nim o dojrzewaniu, wytwarzaniu więzi partnerskich, budowaniu trwałości uczuć.

KTOŚ, CZYLI KTO?

- To jest właśnie problem. Nauczyciele nie bardzo chcą się tego podjąć, a lekarze mają inne obowiązki. Ja przez kilka lat prowadziłam społeczne pogadanki w lubelskich liceach, jednak nie dało się tego do końca pogodzić z moimi obowiązkami i oczekiwaniami szkół. To doświadczenie pozwoliło mi jednak naocznie stwierdzić, jak bardzo uczniowie są zainteresowani tą wiedzą.

Zdają sobie sprawę z tego, że życie seksualne ma decydujący wpływ na udaną egzystencję człowieka. Jednak tą dziedziną życia nie może kierować moda. Związek dwojga ludzi musi być zbudowany na miłości, partnerstwie, przyjaźni, zaufaniu i odpowiedzialności za siebie i za partnera.

SKORO TE KWESTIE SĄ TAK BARDZO WAŻNE, TO MOŻE CAŁY TEN SEKS JEST MOCNO PRZEREKLAMOWANY I NIE WARTO PRZYWIĄZYWAĆ DO NIEGO TAK DUŻEJ UWAGI?

- Może rzeczywiście w obecnych czasach jest nieco przereklamowany, ale jest bardzo istotny w każdym związku. Wszystko zależy od wypełniania oczekiwań partnera, ale o tych oczekiwaniach trzeba rozmawiać. Czasami para umawia się na przykład, że chce mieć tylko jedno dziecko, ale jedno z partnerów dąży jednak do posiadania drugiego i czasem jeśli mu się to uda - związek może nawet ulec rozpadowi. Do udanego życia seksualnego potrzebne są rozmowy partnerów, połowa pacjentów gabinetów seksuologicznych nie miałaby powodów do ich odwiedzin, gdyby potrafiłą mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach swojemu partnerowi.

Z JAKIMI PROBLEMAMI PRZYCHODZĄ PACJENCI DO SEKSUOLOGA?

- Jedynie 10 - 15 proc. z nich to kobiety, pozostali to mężczyźni, najczęściej z zaburzeniami wzwodu. Dla mężczyzn brak satysfakcji seksualnej to problem dużo bardziej bolesny niż dla kobiet. Kobiety mogą sobie ten brak łatwiej zrekompensować w różnych pozaseksualnych formach: pracy zawodowej, życiu rodzinnym, w roli matki, czy opiekunki.

A MĘŻCZYŹNI NIE MOGĄ WIĘCEJ PRACOWAĆ< BYĆ LEPSZYMI OJCAMI?

- Część z nich rzeczywiście wpada w pracoholizm, część ucieka w uzależnienia, część stara się sprawdzić w roli ojca. Popęd seksualny mężczyzny kształtuje się inaczej niż u kobietyi zaburzenia przynoszą mu większe cierpienia. U kobiety seks bez miłości praktycznie nie istnieje, mężczyzna pragnie zaspokojenia swoich popędów nawet jeśli nie ma stałej partnerki. Natomiast najwięcej - 35 proc. pacjentek cierpi na brak potrzeb seksualnych, niektóre zgłaszają się także z powodu zaburzeń u partnera.

Przede wszystkim jednak w Polsce nadal utrzymuje się obawa przed wizytą u seksuologa, a i lekarzy tej specjalności jest niewielu. Poza tym prawie połowa pacjentów zgłasza się do lekarza po roku od pojawienia się problemu.

W WYPADKU TEGO RODZAJU DOLEGLIWOŚCI NIE WIĄŻE SIĘ TO CHYBA ZE SZCZEGÓLNYM ZAGROŻENIEM ZDROWIA, CZY ŻYCIA?

- Przeciwnie. Jak mówiłam, udane życie seksualne jest częścią zdrowia człowieka. Poza tym tak jak w każdej dolegliwości i tę łątwiej wyleczyć we wczesnym stadium. Co najważniejsze jednak - tego rodzaju problemy są często objawem rozwijania się innych chorób: nadciśnienia, choroby wieńcowej, cukrzycy, schorzeń neurologicznych i depresji.

JEŚLI WIĘC UDANE ŻYCIE SEKSUALNE TRAKTUJEMY W KATEGORIACH ZDROWIA, PROSZĘ POWIEDZIEĆ CO SŁUŻY MU NAJBARDZIEJ?

- Przede wszystkim należy zawsze pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze. Uczucia trzeba pielęgnować, a o związek cały czas dbać. Trzeba starać się spełniać oczekiwania partnera i wciąż być dla niego atrakcyjnym. Jeśli kobieta stara się wyglądać pięknie wychodząc z domu, to przy mężu nie powinna chodzić w papilotach, obszarpanym szlafroku i przdeptanych kapciach. I jeszcze żeby ciągle nie skarżyła się w sytuacjach intymnych, że boli ją głowa albo, że jest zmęczona.

Kobieta zawsze oczekuje adoracji, czułych słówek i o tym z kolei powinni pamiętać mężczyźni.


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki