Lekarz Lublin

temat wstydliwechoroby2

Dyskrecja łamie bariery"Jeśli lekarz ma na jednego pacjenta kilka minut, a w poczekalni kłębi się tłum, trudno oczekiwać od chorych, że bez obaw, w krótkim czasie rozmowy otworzą się i opowiedzą o krępującym problemie. Z doświadczenia wiem, że dyskrecja i czas poświęcony pacjentowi owocuje przełamaniem barier i uprzedzeń."
- Dr n. med. Ryszard Siwek z Prywatnej Polikliniki w Lublinie

Wstydliwe chorobyWstyd przed najbliższym otoczeniem, lekarzem, strach przed zabiegiem chirurgicznym to najczęstsze powody wieloletnich zaniedbań i niepotrzebnego cierpienia dorosłych mężczyzn. Częściej milczymy o schorzeniach w obrębie narządów płciowych niż je leczymy.
W obrębie narządów płciowych męskich występować może szereg wad. Jedne są widoczne zaraz po urodzeniu, inne ujawniają się w późniejszym okresie życia. Stulejka, krótkie wędzidełko napletka, spodziectwo uwidacznia się już w okresie dzieciństwa. Większość z tych chorób powinna być leczona w tym okresie.
- Bardzo często z winy rodziców, którzy zaniedbali lub zbagatelizowali leczenie schodzenia w okresie dzieciństwa, kiedy bariera wstydu jest mniejsza, przychodzą do nas skrępowani dorośli mężczyźni, czasami nawet osoby w podeszłym wieku. Przywiodły ich do gabinetu powikłania zagrażające zdrowiu, a nawet życiu - mówi dr n. med. Ryszard Siwek z Prywatnej Specjalistyczne Polikliniki.
Leczenie dorosłych z chorób charakterystycznych dla chłopców nie jest proste. Dorośli do leczenia podchodzą ze strachem, czasami są zażenowani tym, że muszą podjąć leczenie w obrębie tak intymnych narządów. By rozpocząć terapię, np. chirurgiczną, należy najpierw uporać się z psychiką pacjenta.
Dr Ryszard Siwek dodaje, że choć wciąż istnieje bariera przed zgłaszaniem się do lekarza po pomoc, to przez ostatnie dziesięć lat zauważył wzrost świadomości zdrowotnej i zwiększającą się liczbę pacjentów.
- Panowie najczęściej zgłaszają się z powodu stulejki, ale poważnym i dość częstym zgłaszanym problemem jest skrzywienie prącia - mówi.
Skrzywienie członka towarzyszy najczęściej wadom wrodzonym cewki moczowej. Członek zagięty może być dwojako i wtedy mówi się albo o spodziectwie albo o wierzchniactwie. Może być jednak skrzywienie bez towarzyszących zmian, które ujawniają się głównie podczas erekcji. Bez wzwodu wada ta bywa niewidoczna.
- Istnienie tej wady paraliżuje życie intymne osób dotkniętych schorzeniem. Chodzi o defekt kosmetyczny, który może być zauważony przez partnera. Znaczenie ma także ból.
Skrzywiony członek może być powodem bólów doznawanych przez partnera i partnerkę w trakcie współżycia seksualnego. Ze względu na charakter wady, pacjentów tych traktujemy w sposób szczególny, a leczenie odbywa się w sposób operacyjny w narkozie - zaznacza dr Siwek.
Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki