Lekarz Lublin

temat uszy

Dr n. med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Odstające Uszy"

- Korekcja Odstających Uszu

Dla wielu ludzi odstające uszy stanowią duży PROBLEM ESTETYCZNY. Potwierdza to nasza 13-letnia praktyka. Wśród naszych pacjentów są dzieci, młodzież i niejednokrotnie osoby dorosłe. Wiek naszych pacjentów wynosił od 6 do 56 lat.

Podręczniki chirurgiczne skupiają głównie uwagę na aspektach medycznych wady, mniej uwagi poświęcają ZAGADNIENIOM PSYCHOLOGICZNYM. Dlaczego ludzie chcą usunąć ten defekt? Najczęstsze odpowiedzi to: "moje uszy za bardzo odstają", "są za duże", "moje dziecko stanowi obiekt drwin i docinków ze strony rówieśników".
Czasami rzeczywiście małżowiny uszne są monstrualne, stają się "pierwszym planem", zaś twarz tylko "tłem". Niektóre osoby dotknięte tym defektem, starają się za wszelką cenę go ukryć.

Determinacja prowadzi czasami do cierpienia. Niektóre z dziewcząt idąc na dyskotekę przyklejały małżowiny do skóry głowy klejem. Podobno wystarczało to na cały wieczór. Potem uszy odklejały się i pozostawało oparzenie skóry. Po wygojeniu ran powtarzały to samo.

W JAKIM WIEKU WYKONAĆ OPERACJĘ?
Podręczniki chirurgiczne odpowiadają, że przed pójściem dziecka do szkoły. Na podstawie naszych obserwacji nie zawsze jest to korzystne. Dzieci w tym wieku nie uświadamiają sobie wady. Stres operacyjny stanowi większą szkodę, niż docinki kolegów w przyszłości. W takich wypadkach należałoby poczekać aż dziecko samo zauważy problem.

CZEGO CHORZY OBAWIAJĄ SIĘ PODCZAS I PO OPERACJI?
Najbardziej obawiają się bólu. Dzięki odpowiednim środkom farmakologicznym można go prawie całkowicie wyeliminować.

NA CZYM POLEGA OPERACJA?
Ogólnie mówiąc trzeba wyciąć nieco skóry z tyłu ucha oraz naciąć lub wyciąć część chrząstki zwanej grobelką. Następnie zszywamy chrząstkę i brzegi skóry. Po zabiegu nakładamy na uszy specjalny opatrunek. Opatrunek można ukryć opaską, chustką lub czapką.

Po zabiegu pacjent wraca do domu. Codziennie informuje telefonicznie o swoim stanie zdrowia. Po 7 - 10 dniach zdejmujemy szwy. Dalej zalecamy noszenie opaski przez kilka tygodni.
Wyniki operacji odstających uszu w zdecydowanej większości przypadków są bardzo dobre. Blizny pooperacyjne w ciągu kilku tygodni stają się niewidoczne. Sporadycznie spotykany przerost blizny ze względów kosmetycznych nie ma znaczenia.

ZDROWIE - Wschodni Informator Medyczny


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki