Lekarz Lublin

temat tluszczaki

Dr n. med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Guzy tkanki podskórnej - Tłuszczaki"Tłuszczaki podobnie do kaszaków mogą wywołać defekt kosmetyczny. Zbudowane są z tkanki tłuszczowej i pokryte zdrowa skórą. Zmiany te są zaliczane do nowotworów łagodnych i nie są bolesne. Najczęściej występują na tułowiu. Taki opis choroby spotykamy w podręcznikach chirurgicznych.
Dziesięcioletnie doświadczenie naszej polikliniki pozwala dodać, że występują równie częste w obrębie kończyn. Ponadto, przy takiej lokalizacji bardzo często są to guzy mnogie, stwarzające wyjątkowo przykre wrażenie. Szczególnie duże tłuszczaki obserwowaliśmy w okolicy lędźwiowej, co narażało je na dodatkowe drażnienie.
Chorzy ukrywają często swoją dolegliwość pod luźną odzieżą, nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeden z naszych pacjentów miał rekordową liczbę 28 guzów na wszystkich kończynach. Natomiast największy "nasz" tłuszczak zwisał swobodnie na szypule skórnej uda, poniżej pośladka. Po odcięciu ledwie zmieścił się do litrowego słoika...
Nasuwa się pytanie, dlaczego tak długo zwlekali z leczeniem? Najczęściej tłumaczyli to zezlośliwieniem guza i bólem podczas zabiegu. Czasami decyzję operacyjną przyspieszało owrzodzenie zmiany lub jej mechaniczne uszkodzenie. Niektórzy pacjenci wymagali szczególnej uwagi i troskliwości w rozmowie, aby zyskać ich zaufanie.
Tłuszczaki leczy się operacyjnie, z badaniem mikroskopowym. Zabieg musi być poprzedzony dokładnym znieczuleniem miejscowym, a u bardziej wrażliwych pacjentów stosujemy także środki uspokajające. Wielokrotnie stwierdzaliśmy zbawienny wpływ muzyki, którą stosujemy podczas większości operacji,
Czasami duże, uszypulowane guzy są łatwiejsze do usunięcia niż małe, usytuowane zwłaszcza w obrębie skóry głowy. Szczególnie uważnie należy usuwać tłuszczaki okolicy przedramion.
Cięcia operacyjne muszą przebiegać tak, aby nie kojarzyły się z samookaleczeniem, W przypadku większej liczby tłuszczaków, usuwane są w kilku etapach. Dalsze leczenie ogranicza się zwykle do jednej wizyty kontrolnej i informacji telefonicznych o przebiegu gojenia ran pooperacyjnych. Kurację kończy zdjęcie szwów z rany.
Pacjenci zawsze zadają pytanie, czy będzie bolało po operacji? Na podstawie naszego doświadczenia stosujemy zasadę wyprzedzania bólu. Dotychczasowa praktyka pozwala nam w dużym przybliżeniu określić czas jego nadejścia po śródooperacyjnym znieczuleniu i skutecznie złagodzić cierpienie. Służą temu indywidualnie dobrane dla pacjenta środki farmakologiczne.
Namawiamy wszystkich z guzami do złożenia wizyty u lekarza rodzinnego, a w przypadku zdiagnozowania tłuszczaka, zachęcamy do jego usunięcia.


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki