Lekarz Lublin

temat tatuaze

Dr, n.med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna POLIKLINIKA

"Tatuaże, blizny....grzechy młodości."Łatwo zrobić, trudno usunąć.

Zbliża się okres letni. Zmieniamy odzież. Wkrótce zapełnią się ośrodki wypoczynkowe. Plaże wypełnią się ludźmi zażywającymi słonecznej kąpieli.
Nie dla wszystkich będzie to okres tak radosny. Zwłaszcza dla tych z bliznami po samoskaleczeniu i szpecącymi tatuażami. Pomimo upałów będą nosić koszule z długimi rękawami i kąpać się w podkoszulkach. Ukrywają pod nimi "grzechy młodości".
Problem ten dotyczy młodych i dorosłych, kobiet i mężczyzn. Przyczyny samookaleczenia i tatuowania są wielorakie. Zawód miłosny popycha najczęściej dziewczęta do zadawania sobie poprzecznych ran na nadgarstku i przedramieniu. Liczba takich sznytów wynosi zazwyczaj od 3 do 6. Chłopcy najczęściej kaleczą się z powodu konfliktu z najbliższymi oraz światem zewnętrznym. Tatuowaniu poddawane są niemal wszystkie okolice ciała. Dystynkcje oficerskie na ramionach mężczyzn, czy wyznania miłosne w pachwinach kobiet to nie odosobnione przypadki.
Leczenie tych patologii jest bardzo trudne. Nie ma metody usuwającej całkowicie wyraźne blizny, czy głębokie tatuaże bez pozostawienia śladu, "Modne" ostatnio leczenie laserowe tych zmian jest tutaj nieskuteczne. Potwierdzają to nasze obserwacje.
Leczenie blizn po samookaleczeniu jest najtrudniejsze. Wycięcie wszystkich sznytów i zmiana grubszej krezki na cieńszą nie rozwiązuje problemu. Dla patrzącego nowe blizny dalej kojarzą się z samookaleczeniem. Laserowe leczenie tych zmian nie daje oczekiwanego rezultatu. Dermabrazja w przypadku rozległych "sznytów" także niewiele tu zmienia. Według nas trzeba zastosować taką kurację, która "oszuka" patrzącego. Jeśli obserwator doszukuje się różnych przyczyn powstania blizny nie podejrzewając samookaleczenia to pacjent będzie szczęśliwy.
Usuwanie tatuaży zależy od głębokości, rozległości i okolicy ciała. Niektóre z nich można wyciąć, zwłaszcza w obrębie twarzy. Inne niezbyt głębokie, usuwa się dermabrazją. Najtrudniejsze do likwidacji są duże "dzieła amatorskie", kiedy zazwyczaj barwnik sięga aż do tkanki podskórnej. Laserowe próby ich usuwania często zamieniają ostre kontury rysunku w rozmytą plamę. Korekcja tatuaży, podobnie jak blizn, wymaga indywidualnej oceny każdego pacjenta. Często leczenie jest wieloetapowe z zastosowaniem różnych technik. Czasami cena jest zbyt duża w stosunku do oczekiwań i to pacjent musi także wziąć pod uwagę.
Z tego powodu zalecamy rozwagę w podejmowaniu decyzji leczenia. Sugerujemy wzięcie pod uwagę opinii różnych lekarzy co ułatwi świadomy wybór tej, a nie innej metody.

ZDROWIE Wschodni Informator Medyczny nr 2/32 str. 8


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki