Lekarz Lublin

temat stulejka

Dr n. med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Stulejka u mężczyzn"Stulejka to dolegliwość małych chłopców, ale i dojrzałych mężczyzn. Nasz najstarszy pacjent miał ponad 80 lat. Profilaktyka i leczenie stulejki u dzieci uległy poprawie. Niestety, wśród dorosłych nadal napotykamy szereg problemów o charakterze nie tylko medycznym, ale i psychologicznym.

Stulejka to zwężenie otworu napletka uniemożliwiająceodsłonięcie żołędzi. Wyróżniamy stulejkę wrodzoną i nabytą. W zmianie wrodzonej napletek jest wąski, długi i zwisający, zaś w nabytej - krótki, zbliznowaciały i często zrośnięty z żołędzią. Stulejka sprzyja gromadzeniu się pod napletkiem wydzieliny i zapaleniu. Czasami dochodzi do owrzodzenia żołędzi i zwężenia ujścia cewki. Stałe drażnienie żołędzi wywołuje wzwody prącia i skłonność do masturbacji. W skrajnych przypadkach rozwija się rak. Przy dużym zaawansowaniu zmiany otwór napletka ma wielkość łebka szpilki. Pacjent oddaje mocz kroplami z dużym wysiłkiem, a napletek ulega balonowatemu rozdęciu.

U naszych młodszych pacjentów badania kliniczne często wskazywały przewlekłe schorzenia. Późne rozpoczęcie leczenia wynikało ze wstydu przed rodzicami i lekarzem. Dla jednych obnażenie narządów płciowych nie stanowi problemu, dla innych jest przykrym przeżyciem. Delikatna rozmowa i miła atmosfera pozwala jednak przełamać wstyd.

U mężczyzn w grupie 20 - 30 lat bolesne wzwody i spółkowanie wymagały pomocy chirurga. W obawie cierpienia niektórzy z nich unikali towarzystwa kobiet. Dolegliwości te wyzwalały niekiedy poczucie winy wobec dziewczyny, czy żony. Są to pacjenci szczególni, wymagający indywidualnego traktowania.

Wyjątkowy niepokój budzą w nas mężczyźni ze stulejką po 30 roku życia. Często zgłaszają się do chirurga w tajemnicy przed rodziną i z dala od miejsca zamieszkania. U dwóch pacjentów w wieku dojrzałym stulejka spowodowała raka. w obu przypadkach konieczna była amputacja.

Stulejka u dorosłego wymaga leczenia chirurgicznego. Polega ono na częściowym lub całkowitym odcięciu napletka lub innym zabiegu plastycznym. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranych środków jest on praktycznie bezbolesny. Po zabiegu chory wraca do domu. Dzięki opracowanym przez nas odpowiednim opatrunkom może on normalnie funkcjonować.

Nie leczona stulejka naraża mężczyznę na przewlekłe fizyczne i psychiczne cierpienie. Nasza praktyka pozwala przypuszczać, że jeszcze wielu ukrywa chorobę. Dlatego apelujemy do wszystkich zainteresowanych o przełamanie bariery wstydu. W przypadku podejrzenia stulejki wizyta u lekarza jest konieczna.


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki