Lekarz Lublin

temat paznokcie

Dr n. med. Ryszard Stwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Wrastające paznokcie"Dłużej tego nie wytrzymam, nie mogę spać, nie mogę włożyć buta! Takie skargi pacjentów odzwierciedlają ból towarzyszący wrastającym paznokciom. Niepokój, strach i cierpienie obserwujemy uchorych niemal zawsze podczas badana. Dolegliwości te dotyczą najczęście| paluchów. Zginające się brzegi płytki paznokciowej drażnią przez ucisk otaczające tkanki i powodują ich zapalenie. Najpierw pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i ból w obrębie wału paznokciowego. Wkrótce zjawia się ropienie i ziarnina, określana "dzikim mięsem". Coraz większa bolesnosć znacznie utrudnia chodzenie. Najmniejszy ucisk tej okolicy wywołuje ból trudny do opisania. Choroba dotyczy gównie dzieci i osób młodych, Wśród dzieci przeważają chłopcy uprawiający intensywnie zespołowe gry sportowe.
Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się niewygodne obuwie (buty z twardej skóry i wąskim czubie), niewłaściwa: pielęgnację paznokci (obcinanie na okrągło i zbyt krótko), a także uraz mechaniczny. Według naszego doświadczenia chorobie sprzyja wzmożona potliwość ciała.
Wielu chorych w obawie przed wizytą lekarską podejmuje różne sposoby leczenia, zazwyczaj bez rezultatu. Wśród nich powszechne jest podcinanie brzegów paznokci w nadziei, że ostry fragment nie będzie draznił skóry. Jednak takie działanie jest zwykle nieskuteczne lub daje krótkotrwałą poprawę. Wycięta część paznokcia odrasta i choroba rozwija się nadal.
Jeśli doszło do zakażenia tkanek okołopaznokciowych, to należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Szczególna ostrożność dotyczy chorych z cukrzyca oraz zapaleniem żył i tętnic. Można stosować przymoczki z rumianku oraz kąpiel chorej stopy w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Niektórzy proponują maści z antytiotykiem.
W wielu przypadkach takie postępowanie jest wystarczające. Jeśli natomiast proces zapalny rozwija się nadal - konieczne jest bardziej radykalne leczenie. Przeprowadzamy zabieg w znieczuleniu miejscowym. Zwracamy uwagę na dokładne wyłączenie bólu okolicy operowanej. Wycinamy klinowo wał paznokciowy wraz z boczną częścią płytki paznokciowej szerokości kilku milimetrów, aż do kości. Według naszej praktyki, tylko dokładne usunięcie macierzy wrastającej części paznokcia zapobiega nawrotom cierpienia. Na ranę zakładamy 2-3 szwy przechodzące przez brzeg pozostawionej płytki. Po operacji leżenie w łóżku ze stopą ułożoną wyżej jest konieczne. Także terapia przeciwbólowa jest niezbędna. Szwy zdejmujemy po 7-10 dniach. W naszych obserwacjach wrastający paznokieć wielokrotnie dotyczył obu brzegów tego samego palucha lub obu paluchów równocześnie. Wtych przypadkach należy rozważyć postępowanie operacyjne w dwócn etapach, u trzech pacjentów stwierdziliśmy wrastanie paznokci paluchów i innych palców stopy.
Najtańsza i najskuteczniejsza w tej chorobie (tak jak i w u innych) Jest profilaktyka. Zapobieganie wrastaniu paznokci ma na celu odkształcenie płytki paznokciowej. Służy temu obcinanie paznokci prosto, z pozostawieniem dłuższych brzegów oraz wycinanie owalnego okienka na szczycie wypukłej płytki.
Dobór odpowiedniego obuwia ma także istotne znaczenie.Dziennik Wschodni
22 marca 2002


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki