Lekarz Lublin

temat okropnekurzajki

Te Okropne Kurzajki!Tak zazwyczaj określają chorzy nieprzyjemne zmiany skórne dla podkreślenia ich nieestetycznego wyglądu. W nomenklaturze medycznej nazwane są brodawkami zwykłymi.

Jak można je rozpoznać?

Kurzajki to dobrze ograniczone grudki i guzki wielkości łebka szpilki do ziarna grochu lub fasoli. Występują najczęściej na rękach i stopach. Mniejsze mają barwę otaczającej skóry, większe są ciemniejsze. Kurzajki mogą być pojedyncze lub mnogie.

Co je wywołuje?

Zmiany te wywołują wirusy. Mogą one przenosić się na innych ludzi oraz przeszczepiać się na skórę w otoczeniu. Czasami w okolicy guzka pierwotnego mogą zjawiać się "satelity". Niekiedy kurzajki zlewają się w konglomeraty. Zjawisko to spotykamy w obrębie wałów paznokciowych i pod paznokciami palców rąk. W tym miejscu i na stopach choroba powoduje ból.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Zainfekowaniu wirusem sprzyja osobnicza podatność i młody wiek. Nasze obserwacje wykazały ponadto rolę środowiska wodnego, wzmożoną potliwość i Kontakt z druga osobą. Wśród pacjentów wiele dzieci i młodzieży zakażało się na basenie i od innych osób w rodzinie.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Im wcześniej rozpoczniemy kurację, tym większe szanse wyleczenia. Unikamy w ten sposób radykalniejszych metod usuwania zmian. Niektóre podręczniki podkreślają samoistne ustępowanie kurzajek. Niekiedy likwidacja jednego guzka powoduje zanik pozostałych.

Jak leczyć?

Nasi chorzy podkreślają skuteczność smarowania małych zmian wyciągiem z "jaskółczego ziela" - rośliny o żółtych kwiatkach. Inni usuwają kurzajki domowymi sposobami. Jesteśmy temu przeciwni, gdyż może to doprowadzić do rozsiewu choroby i zakażenia. Lekarze zalecają pędzlowanie zmian odpowiednimi preparatami dermatologicznymi. Jest to najmniej urażający sposób. Niektórzy leczą je laserem. Brak efektów składnia do użycia radykalniejszych metod. Brodawka można wyłyżeczkować lub wyłuszczyć, bądź zamrażać je w ciekłym azotem.
Skutecznym sposobem jest elektrokoagulacja. Potwierdziły to nasze obserwacje. Stosowaliśmy ją po wyczerpaniu innych metod leczenia, trwających niejednokrotnie wiele miesięcy lub lat. Takie postępowanie jest konieczne w przypadku rozsiewu choroby i postępującej inwazji miejscowej. Te brodawki wywołują wyjątkowo przykre wrażenie. Pacjenci wstydzą się ich. Zmiany przypominają twory kalafiorowate lub morwowe. Ich powierzchnia jest spękana. Czasami obserwujemy krwawienie. Niekiedy brodawki tworzą "obręcze" wokół paznokci. W "starych kurzajkach" na powierzchni widoczne są charakterystyczne czarne punkty.

Jak zapobiegać rozwojowi choroby?

Chcąc uniknąć agresywnych i bolesnych sposobów leczenia musimy szybko decydować się na zachowawczą kurację. Dlatego radzimy nie zwlekać z wizytą lekarską. W przypadku braku poprawy pozostaje interwencja chirurgiczna.

Dr n.med. Ryszard Siwek z Prywatnej Polikliniki dla
Zdrowie - Wschodni Informator Medyczny nr 1/34


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki