Lekarz Lublin

temat kurzajki

Dr n. med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

Ach te kurzajki!Kurzajki to zmiany skórne, nie tylko nieestetyczne, ale i przeszkadzające często w wykonywaniu różnych czynności. W terminologii medycznej nazywane są brodawkami zwykłymi.

Kurzajki to dobrze odgraniczone grudki i guzki różnej wielkości, od łebka szpilki do ziarna grochu lub fasoli. Występują najczęściej na rękach i stopach. Mniejsze mają barwę otaczającej skóry, większe są ciemniejsze. Kurzajki mogą być pojedyncze lub mnogie. Tę przykra dolegliwość wywołuje wirusy.

Kurzajki mogą więc przenosić się na innych ludzi oraz przeszczepiać na inne części skóry. Czasami w okolicy guzka pierwotnego mogą zjawiać się "satelity". Niekiedy kurzajki zlewają się ze sobą w konglomeraty. Zjawisko to spotykamy w obrębie wałów paznokciowych i pod paznokciami palców rąk. Pojawienie się ich w tym miejscu, podobnie jak i na stopach, może być przyczyna bólu.

Zainfekowaniu wirusem sprzyja młody wiek, poza tym niektóre osoby są bardziej podatne na tego typu zakażenie. Nasze obserwacje wykazały ponadto rolę środowiska wodnego, wzmożona potliwość i kontakt z drugą osobą. Wielu naszych młodych pacjentów zakażało się na basenie lub od innych osób w rodzinie. Niektóre podręczniki podkreślają samoistne ustępowanie kurzajek.

Jednak im wcześniej rozpocznie się kurację, tym większe są szansę na wyleczenie, bez konieczności sięgania po bardziej radykalne metody usuwania zmian. Niekiedy likwidacja jednego guzka powoduje zanik pozostałych. W przypadku małych grudek z decyzją rozpoczęcia leczenia można nieco poczekać, chociaż nasza praktyka wyraźnie tego nie potwierdzała.

Nasi chorzy podkreślają skuteczność smarowania małych zmian wyciągiem z Jaskółczego ziela - rośliny o żółtych kwiatkach. Inni usuwają kurzajki domowymi sposobami. Jesteśmy temu przeciwni, gdyż może to doprowadzić do rozsiewu choroby i zakażenia.

Lekarze zalecają pędzlowanie zmian odpowiednimi preparatami dermatologicznymi. Jest to zwykle długotrwale leczenie. Brak efektów skłania do użycia radykalniejszych metod. Brodawki można wyłyżeczkować lub wyłuszczyć, bądź zamrrażać je ciekłym azotem. Skutecznym sposobem chirurgicznego leczenia kurzajek jest elektrokoagulacja. Potwierdziły to nasze obserwacje. Stosowaliśmy ją po wyczerpaniu innych metod leczenia, trwających niejednokrotnie wiele miesięcy lub łat. Takie postępowanie jest konieczne w przypadkach rozsiewu choroby i postępującej Inwazji miejscowej. Te brodawki wywołują wyjątkowo przykre wrażenie. Zmiany przypominają twory kalafiorowe lub morwowe. Dokładne znieczulenie to warunek prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Niestety, nie zawsze jest to łatwe. Palce rąk i stopy są bogato unerwione i wyłączenie tych okolic z bólu jest utrudnione. Znieczulanie tych okolic jest boleśniejsze od samego zabiegu. Po elektrokoagulacji pozostają charakterystyczne dołki.


Dziennik Wschodni 29 marca 2002Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki