Lekarz Lublin

temat kaszaki

Dr n. med. Ryszard Siwek - Prywatna Specjalistyczna Poliklinika w Lublinie

"Guzy skóry - Kaszaki"Kaszak jest guzem skóry, powstającym wskutek zastoju wydzieliny gruczołu łojowego. Wewnątrz gruczołu gromadzą się kaszowate masy, które rozciągają jego ściany. Kaszak umiejscawia się najczęściej na głowie. Może mieć różną wielkość od ziarna pieprzu do wielkości mandarynki. Skóra nad guzem jest cienka i wygładzona. Kaszaki mogą być pojedyncze lub mnogie. Guz może ulec zakażeniu i swoim wyglądem przypomina ropień.
Takie cechy kaszaków przedstawiają podręczniki medyczne, 10-letnia praktyka naszej polikliniki pozwoliła poszerzyć obraz tej choroby o własne spostrzeżenia. Wielkość guzów u naszych chorych przewyższała niejednokrotnie rozmiary podawane w opisach książkowych. Kaszaki o wymiarach jaja kurzego, czy jabłka nie były rzadkością.
Dlaczego chorzy tak długo cierpieli? Dlaczego staruszek nosił na karku guz wielkości kartofla ponad pół wieku? Jaką cierpliwość miała starsza pani ukrywając guz w misternie ufryzowanym koku? Przede wszystkim obawiali się nowotworów. Przekonania, że guz jest rakiem i nie ruszać go bo się sprzeciwi były trudne do przezwyciężenia.
Niewiedza oraz "dobre" rady otoczenia nie powinny jednak skazywać ludzi w XXI wieku na wieloletnie dolegliwości i oszpecenie. Nasza wieloletnia praktyka pozwoliła przekonać wielu, że kaszak nie jest nowotworem i musi być on usunięty w całości.
Pozostawienie choćby części torebki guza może doprowadzić do jego odnowy. Kaszaki zainfekowane, powinny być nacinane i sączkowane celem ewakuacji treści ropnej. Dopiero po wygaśnięciu zapalenia wycina sie je w całości.
Nasza praktyka wykazała konieczność przeprowadzania z chorymi wyczerpującej rozmowy przed operacją o charakterze schorzenia i sposobach leczenia. Często posługiwaliśmy się graficzną ilustracja. Dzięki temu wielu pacjentów było wręcz zaskoczonych gładkim przebiegiem leczenia. Eliminacja bólu według naszych obserwacji ma ogromny wpływ na wyniki leczenia.
Czy trzeba ścinać włosy i bandażować całą głowę przy takiej lokalizacji kaszaków? Nie ma takiej konieczności. Włosy wycinamy tylko nad guzkiem. Po zabiegu chorzy opuszczali poliklinikę i mogli normalnie funkcjonować w domu i w pracy. Nie spotykaliśmy powikłań po tego rodzaju kuracji. Zachęcamy wszystkich, podejrzewających u siebie to schorzenie do wizyty u lekarza rodzinnego i chirurgicznego leczenia.Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki