Lekarz Lublin

temat brodawki

"Brodawki - usuwać, czy nie?"W okresie świąt i wakacji pacjentami naszej polikliniki są Polacy mieszkający za granica. Wśród nich przeważają osoby ze zmianami skórnymi wymagającymi chirurgicznego leczenia, usytuowanymi najczęściej na twarzy i szyi. O ich usuwaniu decydują przede wszystkim względy estetyczne. Nasi rodacy podkreślają znaczenie wyglądu zewnętrznego w wielu krajach Europy Zachodniej i Ameryki, Jak twierdzą, ułatwia to rozwiązywanie problemów osobistych i zawodowych oraz daje poczucie pewności siebie. W Polsce zagadnienie to postrzegane jest nieco inaczej. Podstawową przeszkodą w usuwaniu wykwitów skórnych jest przekonanie o możliwości ich zezłośliwienia. Wielu ludzi jest wciąż wiernych zasadzie "nie ruszać bo się sprzeciwi".
Uświadomienie społeczeństwa w tym względzie jest nadal niedostateczne. Niestety, niektóre zmiany wywołują wyjątkowo nieprzyjemne wrażenia estetyczne. W terminologii dermatologicznej zaliczane są najczęściej do znamion komórkowych miękkich. Nasi pacjenci nazywają je: brodawkami, wyroślami, naroślami, kulkami, pypciami itp. Są to twory w kształcie guzków różnej wielkości od łebka szpilki do wiśni. Jedne z nich mają szeroką podstawę, inne są uszypulowane lub zwisają. Zmiany są pojedyncze lub mnogie, gładkie bądź pokryte włosami. Kolor niektórych brodawek nie różni się od otaczającej skóry, w innych wypadkach są one mięsiste lub brązowe. Guzki usadowione w obrębie brody u mężczyzn utrudniają golenie, zaś tkwiące pomiędzy skrzydełkiem nosa i policzkiem uniemożliwiają prawidłową higienę. Ponadto lokalizacja na szyi sprzyja ich mechanicznemu drażnieniu. Obserwujemy skłonność rodzinną do choroby.
Dermatolog lub onkolog powinien zdecydować o sposobie usunięcia zmiany. Niektóre wykwity wymagają wycięcia z marginesem zdrowej skóry i badania pod mikroskopem. Guzki ocenione jako znamiona komórkowe miękkie nie są punktem wyjścia nowotworu skóry. Można je niszczyć niską temperaturą, laserem, elektrokoagulacją lub wycinać skalpelem. Metodą godną polecenia, ze względu na walory estetyczne, jest elektrokoagulacja.
Elektrokoagulację wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Wszystkie zmiany można usunąć podczas jednego zabiegu. Dokładne oddzielenie podłoża brodawki
Od otoczenia zapobiega nawrotom. Gojenie ran jest zazwyczaj bezbolesne i niepowikłane. Mniejsze z nich wkrótce pokrywają się strupem, większe nieco później. Co jakiś czas wymagają one odkażania przymoczkami ze spirytusem. Po 7-14 dniach strupy powoli oddzielają się od podłoża, W miejscu oddzielenia pojawiają się różowe zagłębienia, które wyrównują się z otaczającą skórą i przybieraj jej zabarwienie. Efekty kosmetyczne elektrokoagulacji są zdecydowanie lepsze niż po użyciu skalpela. Wielu pacjentów, widząc efekty leczenia na sobie, zachęca innych do poddania się takiej kuracji. Po kilku miesiącach trudno odnaleźć niejednokrotnie miejsce usuniętej brodawki.
Problemy zmian skórnych na twarzy dotyczą wielu z nas. Być może niektórym to nie przeszkadza. Są jednak i tacy, dla których stanowi to duży problem. Tym ostatnim trzeba pomóc. Przy podejmowaniu decyzji porada lekarza specjalisty jest konieczna.

Dziennik Wschodni
12 kwietnia 2002


Poliklinika Lublin

Informacja: 81 744 76 72
Korekcja Uszu
Dyżur: 602 328 777

Dotacja Unii Europejskiej ZPORR dla Polikliniki